Tips voor geloofwaardig presenteren

Preventieadviseurs zijn altijd op zoek naar nieuwe methoden om collega’s te motiveren en te informeren. Pedagogisch adviseur Ingrid Molein geeft tips om geloofwaardig te presenteren.
Onderwerpen:
©:
preventFocus 05/2019
Auteur:
Ingrid Molein, pedagogisch adviseur voor Katholiek onderwijs Vlaanderen
Geactualiseerd op:

Een voorbereid man/vrouw...

Wanneer we anderen willen inspireren, motiveren of nieuwe inzichten meegeven, steekt stress vaak de kop op. Dat is eigenlijk wel raar, want we zijn toch expert in ons vakgebied. Wat kunnen we nu doen om stress niet te laten omslaan in faalangst en gespannenheid? Een goede voorbereiding is alvast het halve werk. Wie goed voorbereid is, heeft de ‘strijd’ immers al voor de helft gewonnen.

Stress

Iedereen die voor een groep mensen een idee moet toelichten en anderen moet overtuigen, ervaart stress. Tot op zekere hoogte is die stress noodzakelijk en zorgt het net voor dat tikkeltje adrenaline waardoor je zelfzeker voor de groep staat. Dit wordt ‘eustress’ of ‘positieve stress’ genoemd.
Als je een prestatie moet leveren, kan eustress dus erg handig zijn. Dit zorgt voor een toegenomen alertheid en een betere concentratie en maakt je bruisend en creatief. Het geeft je extra uithoudingsvermogen en een verbeterd immuunsysteem. Stress brengt je dan in een flow in plaats van dat het je sloopt.

Geloofwaardig

Een visie delen, een idee ingang doen vinden of mensen mobiliseren of inspireren om een dienst te gebruiken is in essentie hetzelfde als een product verkopen. En dat heeft alles te maken met het creëren van een vertrouwensband. Op zich is dat een lang en ingewikkeld proces. Het vraagt tijd voordat mensen overtuigd geraken van iets. Slechts een kleine fractie van alle mensen beslist of ze meteen tijd of geld willen investeren in iets. Dat is normaal, want uiteindelijk vraag je mensen om iets voor waar aan te nemen. Het gaat er dus over of ze jou willen geloven. Maar wanneer ben je geloofwaardig? 

Tip 1: Toon empathie of inlevingsvermogen

Waarom komen mensen naar je luisteren? Mensen komen niet voor jou of voor jouw geweldige argumenten. Ze komen in de eerste plaats voor zichzelf. Mensen zitten niet te wachten op ‘de strafste’, ‘de grootste’ of ‘de beste’. Je moet echter zelf wel overtuigd zijn van je eigen kunnen en zelf goed weten wat je voor je publiek kan betekenen, welke expertise jij hen kan bieden.
Dé vraag die jij je moet stellen is: hoe goed ken jij je publiek? Als het antwoord “niet zo goed” is, ga dan op onderzoek. Zorg dat je hen kan laten weten en voelen dat je beseft waar zij naar op zoek zijn. Dat doe je door concrete vragen en situaties uit hun dagelijkse of professionele leven te koppelen aan antwoorden die jij in petto hebt.
 
Digitale tools kunnen helpen om je publiek beter te leren kennen. Een interessante tool om – bij het begin of in de loop van je presentatie – meer over hen te weten te komen, is Mentimeter. Dit is een online feedbacktool waarmee toehoorders een vraag kunnen beantwoorden via hun device (laptop, mobiel, tablet) en waarvan de resultaten direct op het scherm kunnen worden getoond. Zoals Mentimeter zijn er heel veel tools. Probeer er eens een paar uit en gebruik die waar jij je het best bij voelt.

Tip 2: Overstelp mensen niet met argumenten

Iedereen wordt nieuwsgierig geboren. We willen voortdurend ontdekken en bijleren, en dat doen we een leven lang. We willen voor onszelf leren denken. Een goede presentatie is daarom in de eerste plaats een gesprek en geen dictaat. Plaats jezelf in de schoenen van je toehoorders en probeer de bedenkingen die zij zich maken, ook onder woorden te brengen in jouw verhaal. Vertrouwen komt namelijk samen met innemendheid. Dat wil zeggen: het publiek moet het gevoel krijgen dat jij het goed met hen voorhebt, omdat je nu eenmaal een aardig persoon bent. Dat gebeurt niet door hen te overladen met zoveel informatie dat ze op den duur niet meer weten wat belangrijk is en wat niet. Een presentatie geven, is meer nadenken over wat je niet gaat zeggen dan over wat je wel gaat zeggen.

Tip 3: Geloofwaardigheid = vertrouwen

Geloofwaardigheid is niets meer of niets minder dan de risico’s voor je publiek ‘opruimen’ of minimaliseren. Ook op dit punt ga je met je publiek in gesprek en benoem je de mogelijke remmingen, twijfels of angsten. Ze hebben er niets aan dat jij op dat punt staat te zwaaien met je titels of diploma’s die jouw autoriteit benadrukken. Wat ze willen weten, is wat mensen zoals zij met jouw ideeën, diensten of producten kunnen doen en wat het te verwachten resultaat zal zijn. 

Conclusie

Mensen moeten een heleboel vragen beantwoorden en twijfels wegnemen voor zichzelf vooraleer ze je hun vertrouwen schenken. En dat allemaal binnen het tijdsbestek van je betoog. Het is dus helemaal niet abnormaal dat een presentatie je stress bezorgt. Met de bovenstaande tips kan je een prima resultaat neerzetten zonder dat daar al te veel stress bij komt kijken.

Upgrade jouw abonnement

Deze tekst is momenteel niet toegankelijk binnen jouw abonnementsformule. 
Ontdek onze verschillende formules.